Kişisel Verilerin Korunması

Hastalara Veri Gizliliği Bildirimi 

"Affidea" Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde aşağıdaki tüzel kuruluşlar anlamına gelir:

NO

FİRMA ÜNVANI

MERKEZ İLETİŞİM ADRESİ

1

AFFİDEA SAĞLIK HİZMETLERİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

Levent Mah. Karanfil Sokak No:3-1 Levent Beşiktaş /İstanbul

2

CORMED SAĞLIK HİZM. A.Ş.

Bağdat Cad. Şimşek Sok. No:2/4 Caddebostan-Kadıköy /İstanbul

3

EWRS TIBBİ CİHAZLAR TİCARET LTD.ŞTİ

Levent Mah. Karanfil Sokak No:3-1 Levent Beşiktaş /İstanbul

4

İNTERMAR SAĞLIK HİZM. A.Ş.

Teşvikiye Cad.  Bayer Apt. No:63 Nişantaşı -Şişli /İstanbul

5

İNTERMED LABORATUVAR HİZMETLERİ LTD.ŞTİ.

Valikonağı Cad. Maruf Apt. No:139/1 Şişli /İstanbul

6

İNTERMED SAĞLIK HİZM. A.Ş.

Teşvikiye Cad.  Bayer Apt. No:63 Nişantaşı -Şişli /İstanbul

7

İNTERMET SAĞLIK HİZM. LTD.ŞTİ.

Teşvikiye Cad.  Bayer Apt. No:63 Nişantaşı -Şişli /İstanbul

8

LABOMED

Teşvikiye Cad.  Bayer Apt. No:63 Nişantaşı -Şişli /İstanbul

9

ULTRA GÖRÜNTÜLEME MERKEZİ A.Ş.

Levent Mah. Karanfil Sokak No:3-1 Levent Beşiktaş /İstanbul

10

UNİMED ANADOLU SAĞLIK HİZ. Ve TİC. A.Ş.

Çiftehavuzlar Mah. Cemil Topuzlu Cad. No:46/2 Kadıköy /İstanbul

11

UNİMED SAĞLIK HİZM. VE TİC. A.Ş.

Bağdat Cad. Şimşek Sok. No:2/4 Caddebostan-Kadıköy /İstanbul


1. Kişisel verilerinizin işlenmesinin yasal gerekçeleri

Kişisel verilerinizi korumayı ve işlemeyi taahhüt etmekteyiz ve kanunen bunu yapmakla yükümlüyüz. Tıp profesyonellerimiz mesleki gizlilik yükümlülüğüne tabidir.
Talep edilen tıbbi hizmeti tarafınıza sunabilmemiz için kişisel ve sağlık verilerinizi kullanmamız gerekmektedir.
Randevunuzun planlanması ve ihtiyaç duyduğunuz tıbbi hizmetlerin verilmesi için temel kişisel verileriniz (örn. isim ve iletişim bilgileri) gerekmektedir. Tıbbi hizmet sözleşmesi, temel kişisel verilerinizin işlenmesi için yasal dayanak teşkil eder.
Sağlık verileriniz, sağlığınızla ilgili bilgileri kapsar (örn. talep edilen tanı/tedavi ve sağlık değerlendirmemiz hakkındaki bilgiler). Size tanılama hizmeti ve/veya tıbbi tedavi sunmamız, sağlık verilerinizi işlememiz için yasal dayanak teşkil eder.
Kliniklerimizin birinde bulunduğunuz sırada ağır veya yaşamı tehdit eden bir durumdaysanız, sağlık verilerinizi sağlık ve sıhhatinizi korumak için ve hayati menfaatlerinizi korumayı esas alarak kullanacağız.


2. İşlediğimiz veriler
Affidea ile olan ilişkiniz sırasında kişisel verilerinizi üç kaynaktan elde ederiz: (1) sizden, (2) başkalarından ve (3) tıbbi işlemlerimizden.
(1) Size tıbbi hizmet sunabilmek için, temel kişisel verilerinizi (özellikle kişisel tanımlayıcı verilerinizi), ödeme ve sigorta verilerinizi (hizmetimiz karşılığında ödeme yapılması için gerekli veriler) ve sağlık verilerinizi (özellikle sağlık durumunuz hakkındaki bilgileri) bize sunmanızı isteriz. Kullanmamız için önceki tanısal görüntülerinizi ve tıbbi raporlarınızı paylaşmaya karar verirseniz, bunları tıbbi tanı ve/veya tıbbi tedavi amacıyla sistemlerimizde saklayacak ve işleyeceğiz. En yakın akrabalarınızın veya ailenizin iletişim bilgilerini gönüllü olarak vermeniz halinde, bu veriler yalnızca sizinle iletişim kuramadığımızda veya acil bir durumda kullanılacaktır.
(2) Kişisel verilerinizi aşağıdaki durumlarda başkalarından toplarız:
a) Bir tıbbi sağlayıcı (sevk eden hekim veya hastane) tarafından kliniğimize sevk edildiyseniz, sizin için en uygun tıbbi hizmeti belirlemek için gerektiği takdirde sağlık durumunuz ve/veya tedaviniz hakkında bu kişiye danışırız.
b) Size sunduğumuz tıbbi tanı ve/veya tıbbi tedavi hizmetinin ödemesi bir sağlık sigortası şirketi (kamusal veya özel) tarafından yapılıyorsa, size tıbbi hizmet sunmadan önce sigorta teminatınızı kontrol etmemiz gerekir.
(3) Size tıbbi tanı ve/veya tıbbi tedavi hizmeti sunarken hakkınızda sağlık verileri oluştururuz. Bir tıbbi hizmet sağlayıcısı olarak, Affidea'nın kanunen size sağlanan hizmeti dikkatli bir şekilde belgelemesi gerekmektedir.
İşlediğimiz veriler hakkında daha fazla bilgi için, sağlık merkezimizi ziyaretiniz esnasında tarafınıza iletilecek olan ‘Hastalara Veri Gizliliği Bildirimi’ ekine bakınız veya danışma görevlilerimizden bilgi alınız.

3. Verilerinizi ne kadar süre saklıyoruz
Affidea, kişisel verilerinizi tıbbi hizmet sunmak ve geçerli tıbbi, vergi ve muhasebe ile ilgili gerekliliklere ve diğer mevzuat gerekliliklerine uymak için gereken süre boyunca saklar. Verilerinizi saklamaya ilişkin yasal yükümlülüğümüz sona erdiğinde verilerinizi silecek veya anonim hale getireceğiz. Anonimleştirme, kişisel verilerin (veya bir kişisel veriler grubunun) ait olduğu kişinin kimliğini belirlemenin kalıcı olarak imkansız hale getirilmesi sürecidir. Affidea, verileri saklamak için alternatif bir yasal dayanak tespit edildiği takdirde (örneğin Affidea'nın tazminat talepleri karşısında savunma yapma meşru menfaati gibi) kişisel verilerinizi silmeyecek veya anonimleştirmeyecektir. Böyle bir durumda sizinle iletişime geçeceğiz.
Verilerinizi ne kadar süre sakladığımız hakkında daha fazla bilgi için lütfen sağlık merkezimizi ziyaretiniz esnasında tarafınıza iletilecek olan ‘Hastalara Veri Gizliliği Bildirimi’ ekine bakınız veya danışma görevlilerimizden bilgi alınız.

4. Verilerinizi kiminle paylaşıyoruz
Affidea ile olan ilişkiniz sırasında kişisel verilerinizi üç farklı tür alıcı ile paylaşırız: (1) bizim talimat verdiğimiz sağlayıcılar, (2) bizden bağımsız sağlayıcılar ve (3) bizden verileri paylaşmamızı istediğiniz kişiler.
(1) Affidea, aldığımız ve oluşturduğumuz kişisel bilgilerin işlenmesinde bize yardımcı olması için hizmet sağlayıcılar (veri işleyiciler) kullanır (örneğin tıbbi ve finansal yazılım ve donanım satıcıları, sözleşmeli tıp profesyonelleri, kağıt doküman depolama sağlayıcıları). Veri işleyiciler yazılı talimatlarımız doğrultusunda Affidea adına hareket eder. Yalnızca mutlak surette gerekli olan verilerinizi paylaşırız.
(2) Aşağıdaki durumlarda kişisel verilerinizi üçüncü taraflarla (yani bizden bağımsız alıcılarla) paylaşırız:
a) Kanunen bunu yapmamız gerekli olduğunda.
b) Sözleşmenizin olduğu bir tıp profesyoneli veya sigorta şirketi karşısında yükümlülüklerimizi ifa etmek için gerekli olduğunda.
c) Hayati menfaatlerinizin korunması bunu gerektiriyorsa, sağlık verilerinizi diğer tıp profesyonelleri ile paylaşırız.
Yalnızca mutlak surette gerekli olan verilerinizi paylaşırız.
(3) Sağlık verilerinizi sizi sevk eden hekime veya aile hekiminize göndermemizi talep edebilirsiniz. Verilerinizi biriyle paylaşmamızı talep etmek istiyorsanız, öncelikle bu kişinin kişisel verilerinizi nasıl ve neden işleyeceğini öğrenmenizi öneririz. Üçüncü taraf alıcıların işleme faaliyetleri bizim kontrolümüz ve sorumluluğumuz dışındadır. Sağlık verilerinizi diğer tıp profesyonelleri ile paylaşmamızı istiyorsanız, lütfen bu veri iletimi için mevcut yöntemler hakkında danışma görevlilerimize danışınız.
Kişisel verilerinizin alıcıları hakkında daha fazla bilgi için, lütfen sağlık merkezimizi ziyaretiniz esnasında tarafınıza iletilecek olan ‘Hastalara Veri Gizliliği Bildirimi’ ekine bakınız veya danışma görevlilerimizden bilgi alınız.


5. Uluslararası veri transferleri
Kişisel verilerinizin Avrupa dışında bulunan alıcılarla paylaşılması gerekebilir. Verilerinizi Avrupa dışına göndermeden önce, (1) alıcı ülkenin Avrupa Komisyonu'nun bir yeterlilik kararı kapsamında olduğundan ve (2) Bağlayıcı Kurumsal Kuralların veya standart AB sözleşmelerinin kullanıldığından emin olmak suretiyle verileriniz korunur. Verilerinizi Avrupa Komisyonu'nun bir yeterlilik kararının kapsamında olmayan bir ülkeye göndermemiz gerektiği takdirde, bu gönderim hakkında sizi önceden bilgilendireceğiz.
Kişisel verilerinizin konumu hakkında daha fazla bilgi için, lütfen bu bildirimin Ekine bakınız veya danışma görevlilerimizden bilgi alınız.


6. Verilerinizi güvende tutma
Verilerinizi güvende tutmak bizim önceliğimizdir. Kişisel verileriniz tarafımızca veya titizlikle seçilen hizmet sağlayıcılar tarafından güvenli bir şekilde saklanır. Hizmet sağlayıcılarımızın sağlık verilerinizi bizim adımıza işlediği durumlarda yüksek bir koruma düzeyini şart koşarız. 
Kişisel verilerinizi kayıp ve istismarın yanı sıra yetkisiz erişim veya gönderime karşı güvende tutmak için oldukça sıkı güvenlik önlemlerinin uygulanmasını sağlarız. 
   

7. Haklarınız
Veri koruma mevzuatı kapsamında aşağıdaki haklara sahipsiniz.
7.1. Kişisel verilerinize erişmeyi talep etme hakkı. Bu, verilerinizin işlendiğini bilme, tarafımızca işlenen kişisel verilerinize erişme ve Affidea'nın kişisel verilerinizle ne yaptığı hakkında bilgilendirilme hakkınız olduğu anlamına gelir.
7.2. Kişisel verilerinizin düzeltilmesini talep etme hakkı. Bu, yanlış veya eksik olduğu takdirde kişisel verilerinizi düzelttirme veya eksik bilgileri tamamlatma hakkınız olduğu anlamına gelir.
7.3. Kişisel verilerinizin silinmesini talep etme hakkı. Bu, işlemenin devam etmesi için yasal neden bulunmadığı takdirde belirli durumlarda kişisel verilerinizi sildirme hakkınız olduğu anlamına gelir.
7.4. Bizden işlemenin kısıtlanmasını talep etme hakkı. Bu, Kişisel verilerinizin işlenmesinin 'engellenmesini' talep edebileceğiniz anlamına gelir. Geçerli talebiniz, kişisel verilerinizi saklamamıza izin verileceği, fakat daha fazla işlememize izin verilmeyeceği anlamına gelecektir.
7.5. Veri taşıma hakkı. Bize sunmuş olduğunuz kişisel verilere erişmenize ve onları kendi amaçlarınız doğrultusunda farklı hizmetlerde yeniden kullanmanıza olanak verir. Kişisel verilerinizin elektronik kopyasını kolayca alma ve aktarma ve bizden başka bir sorumluya aktarmamızı talep etme hakkına sahipsiniz.
Haklarınızı kullanmak veya yukarıdaki haklarınızla ilgili daha fazla bilgi almak için lütfen danışma görevlilerimize başvurunuz veya Veri Koruma Görevlimiz ile iletişime geçiniz (iletişim bilgilerini aşağıda görebilirsiniz).

8. Sorularınız
Sorularınız varsa veya daha fazla bilgi almak isterseniz, lütfen Veri Koruma Görevlimiz ile iletişime geçmekte tereddüt etmeyiniz (E-posta: kvk@affidea.com, Posta Adresi: Karanfil Sokak No:3 1. Levent Beşiktaş / İstanbul veya daha fazla bilgi almak için danışma görevlilerimize başvurunuz. Verilerinizi işleme şeklimizden memnun değilseniz, Denetim Makamına [ “Kişisel Verileri Koruma Kurumu” Adres: Nasuh Akar Mahallesi Ziyabey Cad. 1407. Sok. No:4, 06520 Çankaya/Ankara, Tel: 0312 216 50 00 ] şikayette bulunabilirsiniz. Ancak tabii ki sorunları öncelikle bize iletmenizi isteriz.