Ülser Nedir, Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir?

Pek çok kişi mide hastalıklarının detaylarını bilmeden, midesinde yanma ve göğüs kafesinin altında bir ağrı olduğunda midemde ülser var deyip kendi teşhisini koyuverir. Halbuki en sık görülen bu iki şikayet hem pek çok sindirim sistemi hastalıklarında görülebilir hem de bazı kalp hastalıklarında ortaya çıkabilir. Bu nedenle midenizde yada göğüs kafesinin altında yanma ve göğüs kafesinde ağrı şikayetiniz varsa öncelikle mutlaka hekiminiz ile görüşünüz.

Bu önemli konuyu size hatırlattıktan sonra gelelim mide şikayetlerinizin sebepleri konusuna.
Özellikle midede yanma ve kaynama hissi, sık acıkma, şişkinlik, yemek yedikten sonra mide ağrısı, mide bulantısı, gaz, hazımsızlık, gece aniden sizi uykudan uyandıran mide veya karın ağrısı, hele de bu ağrının sırta doğru vurması şikayetleriniz (tabi hepsinin birden oluşmasını beklememek gerek) varsa aman dikkat bir ülser ile karşı karşıya olabilirsiniz.
Farkettiyseniz özellikle ülser diyorum. Çünkü halk arasında çoğunlukla mide ülseri diye adlandırılmakla beraber, aslında on iki parmak bağırsağı ülseri mide ülserinden daha sık görülür. Mide Ülseri daha az karşımıza çıkarken bazen de on iki parmak bağırsağı ülserinden daha ciddi sonuçlara da yol açabilir.

Yukarıda saydığımız şikayetleriniz ülser dışında mide ve on iki parmak bağırsağı hastalıkları ve diğer sistemi organların hastalıklarında da görülebilir. Bu nedenle böyle şikayetler olduğunda biz hekimler hastayı önce dinleyip ,sonra muayene ederek, ardından gerekli olan tetkikleri yaparak teşhis koyar ve sonuca göre bir tedavi planı çizeriz.

Toplumsal yaşamımızdaki değişiklikler bazı hastalıkların görülme sıklığını arttırmış durumdadır.

  • İş yaşamında artan stres
  • Uzun toplantılar
  • Yoğun trafik
  • Fast food beslenme şekli
  • Sigara 
  • Alkol kullanımdaki kontrolsüzlükler özellikle mide hastalıklarını tetiklemiş durumda. 
Ülser düşündüren şikayetleriniz varsa öncelikle yapılması gereken inceleme Gastroskopi denilen yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağını görmemizi sağlayan bir endoskopik incelemenin yapılmasıdır.Bu inceleme şikayetlerinizin kaynağını ve altta yatan sebebin ne olduğunu bize apaçık gösterecektir. Bazı özel nedenler ile gastroskopik inceleme yapılamıyorsa eğer tam olarak mide de ki sorunun ne olduğu değil ama sebebin bir mide mikrobu olup olmadığını gösteren yardımcı bir takım tetkikler ile başka teşhis yöntemlerini kullandığımız durumlar söz konusu olabilir.Tanı konulduktan sonra diyet önerileri, bazı yaşam tarzı değişiklikleri ve en önemlisi ilaç tedavisi ile sağlığınıza kavuşursunuz.Ülser hastalığı tedavisi için kullandığımız ilaçlar son dönemde eskiden pek sık gördüğümüz mide kanamalarını artık neyse ki iyice azaltılmış durumdadır. Üstelik bu tedavilerde ciddi hiçbir yan etki ile karşılaşmamamız da tedavi sürecini hasta açısından oldukça kolaylaştırıyor.

Helikobakter Pilori adını pek çoğunuz duymuşsunuzdur. Bu isim özellikle mide hastalıklarından son zamanlarda sıkça sorumlu tutulan bir mikrobun adıdır. Eğer bu mikrobun varlığı mide hastalığınızda tespit edilmiş ise, tedavi şemasına bazı antimikrobikler eklenerek tedavi planlanır.Tedavi süresi hastadan hastaya daha doğrusu hastalıktan hastalığa değişir. Kesin olan nokta şudur ki ülser tedavisinde ilaç tedavisi elbette vazgeçilmezdir, ancak beslenme alışkanlıklarının düzeltilmesi, stres ile baş etme yöntemlerinin geliştirilmesi, sigara ve alkol kullanımının kontrol altına alınması ilaç tedavisine çok ciddi bir katkı sağlayacaktır.

Sağlıkla kalın...

Dr. Şadiye Kutbay