Manuel Tedavi ve Osteopati nedir? Hangi Hastalara Uygulanır?

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanlığının çalışma alanında kas iskelet sisteminin doğumsal veya sonradan etkilendiği hastalıklar ve bunların neden olabileceği fonksiyon kayıpları, özürlülüğün tedavisi ve rehabilitasyonu ile ilgili tedavi yaklaşımları yer alır.
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanlık dalı, sorunlara tek bir organın hastalığı olarak değil, kişinin kaybolan veya azalan fonksiyonlarını, aktivitesini de dikkate alan tedavi anlayışı ile daha bütüncül bir yaklaşım sunar. Bizim öğretilerimize göre önemli olan yaşam kalitesidir. Bu nedenle hastalık veya sorun ne kadar fazla kayıp oluşturursa oluştursun bireyler çalışma ve sosyal yaşamlarına en uygun fonksiyonu sürdürebilecek desteği bu uzmanlık alanından alır.
Başarılı bir tedavi, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı ve fizyoterapistin hasta merkezli ekip çalışması ile elde edilir. Öncelikle doğru tanı temelinde, alanında uzman, güncel ve uluslararası tedavi yaklaşımlarını bilen ve uygulayan hekimle birlikte hareket eden fizyoterapistle hasta için maksimum fayda elde edilmesi hedeflenir.
Manuel terapi çok eski zamanlardan beri uygulanmakta olup 19.yy'ın sonundan itibaren de bilimsel olarak kanıtlanmış ve yaygınlaşmıştır.Bel fıtığı, boyun fıtığı gibi kas iskelet sistemini ilgilendiren tüm hastalıklarda uygulanan manuel terapi kanıta dayalı tıp bilgileri ile yapılan elle tedavi yöntemidir. Bu yöntem; üniversite eğitimi sonrasında özel eğitim alan fizyoterapist ya da doktorlar tarafından uygulanmaktadır. Deneyimli ve uzman ellerde hızlı ve başarılı sonuçlara ulaşılır. Manuel terapi sıklıkla kas, kemik, eklem ve bağ dokusu ile ilgili iskelet ve kas sistemi sorunlarında kullanılır.
Osteopati; ise vücudu bir bütün olarak kabul eder ve tedaviyi ona göre belirler. Ağrının kaynağını tespit ederek sorunu çözmeye çalışır. Vücuttaki her sistemin birbiri ile bir bütün içinde uyumla çalıştığı ve birbirinden etkilendiği bilgisinden yola çıkarak, sadece şikayetlerin olduğu bölgeyi değil, tüm vücut sistemlerini değerlendirir. Osteopati uygulamasında en önemli olan bu alanda teorik ve pratik uzun eğitimlerle kendini donatmış uzmanlaşmış uygulayıcılardır ve bu kişilere 'osteopat' denilir. Osteopat’lar hastanın şikayeti olan bölge yanında kişinin tüm sistemlerini ayrıntılı olarak kontrol ederek manuel terapi ve diğer osteopatik teknikleri ustalıkla uygular ve hastaya ağrısız ve maksimum işlev kazandırır.
Manuel terapi ve osteopatinin kullanıldığı hastalıklar ise:
  • Boyun ve bel fıtığı, duruş problemleri omurgada hareket kısıtlıkları gibi omurgasal problemlerde
  • Güç kayıpları, kırık-çıkık sonrası rehabilitasyon gören hastaların eklem problemleri ve ağrılarında 
  • Kas ve tendon yırtıklıkları, dokularda sertleşme yada gerginlik gibi yumuşak doku problemleri ve ağrılarında
  • Ameliyat sonrası fonksiyonların geri kazanılması ve geliştirilmesi, eklem kontraktürleri gibi postoperatif rehabilitasyonlarda 
  • Spor yaparken oluşan yumuşak doku zedelenmeleri, kas yırtılmaları gibi durumlarda 
  • Gerilim ve stres sonrası oluşan ve boyun problemlerine eşlik eden baş ağrılarında da manuel terapi ve osteopati tedavisi kullanılmaktadır.

Prof. Dr. Hürriyet Yılmaz