Terleme ve Botox Tedavisi

Terleme cildi nemlendirerek vücut ısısını sabitler ve vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar. Tamamen doğal olan bu süreç bazı kişilerde istenmeyen sıkıntılara neden olabilir.
Aşırı terleme bazen kişinin özel ve sosyal hayatını olumsuz etkileyecek kadar belirgin olabilir. Hoş olmayan koku gibi hijyenik sorunlara yol açabileceği gibi koltuk altı bölgelerinde daha belirgin olarak ortaya çıkıp kişinin kıyafetlerinde istenmeyen görünüme sebep olabilir. Günlük yaşamda sıkı ve kapalı kıyafet giyim tercih edenler, aktivitesi yüksek tempoda çalışanlar, heyecanlı ve stresli iş süreçlerinde bulunan kişilerde bu sorun ile daha sıklıkla karşılaşılması kaçınılmaz olur ve kişiyi zor durumda bırakır. Çünkü pudra, krem ya da spreyler terlemeyi tamamen kesme özelliğine sahip değildir; ancak kısa süreli geciktirebilir.
Özellikle;
  • Stres 
  • Heyecan
  • Uyarıcı ilaçlar
  • Tiroid bezinin aşırı çalışması
  • Kan şekeri değişiklikleri
  • Böbrek üstü bezi hastalıkları
  • Menopoz
  • Kullanılan ilaç 
  • Hormonlar aşırı terlemeye neden olabilir. Terleme ile değerlendirme yaparken sebep olabilecek tıbbi durumların araştırılmasının gerekli olduğunu unutmamak gerekir.
Terlemeyi önlemek için tek ilaç tedavisi Botox uygulamasıdır. Botoks uygulaması, uygulama bölgesinde terleme işlevini geçici olarak, tamamen veya belirgin bir şekilde azaltarak etkisini gösterir.
Botoks uygulaması nasıl yapılır?

20-30 dakika gibi kısa bir sürede uygulanabilen Botoks; özellikle koltuk altı, avuç içi ve ayak tabanı terlemesinde kullanılır. İşlem yapılmadan önce terleme problemi olan bölgelere iyot-nişasta testi yapılır ve aşırı terlemeye neden olan aktif alanlar belirlenir. Bu alanların yaklaşık 2 mm derinliğine çok ince uçlu iğnelerle Botoks ilacı enjekte edilir.
Botoks’un etkisi geçici olduğu için yapılan işlem istenirse 6-8 ay gibi uzun aralıklarla tekrarlanabilir. İşlemin hemen ardından günlük hayatınıza rahatlıkla dönülebilir. 18-65 yaş aralığındaki herkesin yararlanabileceği bu uygulamada tedavi etkisini 3-7 gün içinde göstermektedir. Etki süresi ortalama 3-6 aydır ki bazı hastalarda daha uzun süre devam edebildiğini görebiliriz. Yılda 1 veya 2 kez Botox uygulaması ile terlemenin yarattığı sorunlardan uzaklaşmak mümkün olmaktadır.

Prof. Dr. Göksel Somay