Bizi Takip Edin

Ürolojide Ozon Tedavisi


Vücudumuza aldığımız besinler oksijen ile birleşerek metabolik işlemlere maruz kalırlar. Sonuçta vücut için gerekli enerji elde edilir. Bu işlem sonucunda oluşan artık ürünlerin en önemlisi ve zararlı olanı “oksidan” denilen moleküllerdir. Oksidanlar vücudun normal hücrelerine zarar vererek, hücre beslenmesini ve metabolizmasını bozarak (oksidatif stres) anormal, kanserli hücrelerin oluşmasına neden olur. Bu durum pek çok akut ve kronik hastalığın da başlangıç nedeni olmaktadır. Vücudumuzun doğal savunma mekanizmaları ile her gün oluşan bu zararlı oksidanlara ve hücrelere karşı savaş verilmekte doğal vücut dengesi korunmaktadır.

Vücudun antioksidan mekanizmalarının genel veya lokal olarak zayıflaması, dokuların oksijenlenmesinde azalma işlemi ve sonrasında oksidatif hasarı, hücre bozulmasını ve hastalık gelişimine neden olmaktadır. Ozon normalde vücudumuzda bağışıklık sistemi hücrelerinde üretilen ve bağışıklık sisteminin aktif olmasında rol alan bir moleküldür.

Ozon 1840 yılında keşfedilmiş, etkinliği belirlenip tıp alanında kullanımı 1940 yılında olmuştur. Artık günümüzde; pek çok hastalığın, özellikle açık ve enfekte yaraların, ciltteki ülserlerin, diyabet ve komplikasyonlarının bazı kardiyovasküler, ortopedik ve diş hekimliği sorunlarının ve kronik enfeksiyonların tedavisinde kullanılmaktadır.

Ozon Tedavisi;

  • Vücudun doğal antioksidan mekanizmalarını aktive eder
  • Güçlendirir ve hücrelerin oksijene ulaşımını kolaylaştırarak etki eder
  • Kanın oksijen taşıma kapasitesini ve kan dolaşımını arttırır
  • Bağışıklık sistemini çalıştırır, düzenler
  • Antioksidan enzimleri aktive eder
  • Enflamasyonu giderir,
  • Bakterilere, virüslere ve mantarlara karşı öldürücü etki oluşturur.
  • Dezenfektan etkisiyle yara temizlenmesini ve iyileşmesini sağlar.

Ozon tedavisi 1950’den itibaren Avrupa’da yaygınlaşmaya başlamıştır. Bugün dünyada Amerika dâhil 50’den fazla ülkede yaygın olarak kullanılmaktadır. Ozon tedavisini Türkiye’de ilk defa üroloji alanında da biz uyguluyoruz.

Sıklıkla karşılaştığımız, ilaçlara dirençli üretrit (bel soğukluğu), kronik prostatit, kronik sistitler, aşırı aktif mesane (sıkışma ve sıkışma tarzı idrar kaçırma), üretra (idrar yolu) darlıkları, testis iltihabı, kronik böbrek iltihabı ve fournier gangreni ozon uyguladığımız ürolojik hastalıklardan bazılarıdır. Ayrıca erektil disfonksiyonun tedavisinde PRP ve ozon birlikte kullanılmaktadır. Bu hastalıkların tedavisinde ozon tedavisi tedavi edici veya bilinen tedavi yöntemlerini tamamlayıcı ve destekleyici tedavi olarak kullanılmaktadır. Örneğin, kemoterapi alan hastalarda bağışıklık sistemini güçlendirmek amaçlı, kemoterapi süresince uygulanan destekleyici ozon tedavisi hastanın kemoterapiye olan yan etkilerini tolere edilebilir bir şekilde geçirmesini sağlamaktadır.

Ozon tedavisi; ozonun farmakolojisini bilerek, her bir hastaya özgü değerlendirmeyi takiben belirli dozlarda ve farklı uygulama yöntemlerinden uygun olanı seçilerek yapılmalıdır. Mutlaka bu konuda uzmanlaşmış ve Sağlık Bakanlığı onaylı ozon uygulama sertifikası olan doktor tarafından uygulanmalıdır.

Prof. Dr. Sinan EkiciİNTERMED ANLAŞMALI KURUMLAR
Vulnerability Scanner