Bizi Takip Edin

Pediatrik Fizyoterapi ve Çocuk Rehabilitasyonu


Doğum öncesi, doğum ya da doğum sonrasında oluşan beyin veya sinir sistemi hasarı, genetik, metabolik veya travmatik nedenlerden dolayı gelişen kas-iskelet sisteminin kontrol edilmesinde aksaklıklara yol açan problemler ‘Pediatrik Fizyoterapi’ alanına girer. Pediatrik fizyoterapi, bebek ve çocuklarda çalışmaya yönelip, bu alanda uzmanlaşmış, dünya genelinde kabul edilen tedavi konseptlerini uygulayabilen 'Fizyoterapist' ler tarafından uygulanmaktadır.
 Doğumsal veya edinsel nedenlerle gelişen bu hareket ve kontrol problemleri pediatrik fizyoterapistle aile ve çocuk temelli sabırlı bir çalışma ile giderilmeye ve desteklenmeye çalışılır. 
Rehabilitasyon; çocuğun ihtiyacına göre, özel ve bütüncül yaklaşım içinde oluşturulan tedavi programları ile ilerler. Kullanılan başlıca tedavi konseptleri; Vojta, Bobath, TheraSuit, TheraTogs, duyu bütünleme ve Brunstrom’dur.
Çocuk Fizyoterapisi alanındaki başlıca hastalıklar ise prematür bebeklerde erken gelişim desteği, hareket alanı tamamen kısıtlanan  SerebralPalsy hastalığı, Down Sendromu ve diğer genetik problemler, West Sendromu, Rett Sendromu, Kas Hastalıkları , SpinaBifida, Tortikollis, BrachialPlexus Paralizisi gibi hastalıkları tedavisi ile ilgilenir.

Prof. Dr. Hürriyet Yılmaz

İNTERMED ANLAŞMALI KURUMLAR
Vulnerability Scanner