Bizi Takip Edin

Ortopedik Hastalıkların Tedavi Yöntemleri


Ortopedik rehabilitasyon, fizik tedavinin en geniş kapsamlı bölümlerinden biri olmakla beraber, hemen herkesin hayatının çeşitli bölümlerinde yaşadığı kas-iskelet problemlerini içerir. Ortopedik rehabilitasyon konservatif ya da cerrahi gerektiren tüm problemlerde erken iyileşme, kaybedilen fonksiyonların maksimum derecede geri kazanma, işe ya da spora erken ve tam geri dönüş sağlama ve problemin nüks etmesini engelleme amacıyla uzman doktor ve fizyoterapistler tarafından oluşturulan tedavi programları ile gerçekleştirilir. Tedavilerde eklem mobilizasyonları, bantlama ve bandajlama teknikleri, kişiye özel kuvvetlendirme programları, elektroterapi, proprioseptif egzersiz programları, denge-koordinasyon eğitimleri gibi tedavi yöntemleri kullanılır.
Hastalıklar, travma ve kazalar yanında postoperatif komplikasyonlara bağlı olarak gelişen sinir sistemi hasarının neden olduğu yürüme ve hareket kayıpları ciddi rehabilitasyon süreci gerektiren durumlarla nörolojik rehabiliyasyon ilgilenir. Kişinin günlük aktivitelerini bozan, çalışma ve sosyal yaşamını etkileyen bu kayıpların iyi bir rehabilitasyon programı ile tekrar kazandırılması ve kişinin maksimum üretken ve bağımsız hale getirilmesi gereklidir. Bu durum hekim ve terapistin senkronize çalışmasını gerektiren uzun ve sabırlı bir programdır.En sık rastlanan hastalıklar;Beyin damar hastalığı sonucu gelişen inmeler, Spinalkord yaralanması, Sinir kesileri veya yaralanmaları, Yanıklar, radyasyon , Yaşa bağlı gelişen dejeneratif sinir sistemi hastalıklarıdır.
Son olarak, sağlıklı postür kişinin ayakta veya hareket halinde en az enerji sarfettiği ağrısız durumdur. Sağlıklı postür anatomik olarak normal omurga ve eklemler yanında düzenli egzersiz ile sağlanır. Hareket tüm vücudun en önemli fonksiyonudur ve tüm sistemlerin normal çalışması için elzemdir. 
Çoğu birey hareketsizlik, iş nedenli aynı pozisyonda sürekli kalma veya yaşa bağlı ortaya çıkan kas iskelet sisteminin bozulmaları nedeni ile omurga ve eklem problemleri yaşar. Oysa bireyler omurga ve eklemlerine göstereceği özen ile ağrısız ve kaliteli bir yaşam sürebilir.

Prof. Dr. Hürriyet Yılmaz

İNTERMED ANLAŞMALI KURUMLAR
Vulnerability Scanner