Bizi Takip Edin

Migren Tedavisinde Botox Tedavisinin Yeri Nedir?


Uluslararası Baş Ağrısı Komitesinin tanımlamasına göre 3 aydan uzun bir süre ayda 15 gün veya daha fazla baş ağrısı yaşıyorsanız kronik migren hastası olabilirsiniz.

Kronik migren kişinin sosyal yaşamını, fiziksel ve mental performansını büyük oranda etkiler. Bu ağrı dönemlerine depresyon, anksiyete bozukluğu ve kronik farklı ağrı tipleri sıklıkla eşlik eder. Ne yazık ki kronik migren hastalarının çoğu doğru tanı alamazlar, tedaviler yetersiz kalır veya sık yaşanan ağrı periyotları nedeniyle yetersiz veya aşırı ilaç kullanımına giderler.

Yapılan çalışmalar ile kronik migren hastalarında Botox’un önleyici (proflaktik) tedavi olarak güvenilirlik profilini ve etkinliğini göstermiştir.

PREEMPT (Phase III Research Evaluating Migraine Prophylaxis Therapy – Migren Profilaksi Terapisini Değerlendiren Faz III Araştırma) çalışmasına göre, kronik migren hastalarında Botoks’un profilaktik (önleyici) baş ağrısı tedavisi olarak güvenilirlik profilini ve etkinliği değerlendirilmiştir.

Botox FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından kronik migrene yönelik koruyucu tedavi seçeneği olarak onaylanmıştır. Kronik migren hastalarında, Botulinium toksin tedavisi, baş ve boyun bölgesinde 7 bölge ve 31 enjeksiyon noktasına belirlenen dozlarda, en az 12 haftada bir koruyucu olarak kullanılabilir.

Çeşitli nörolojik hastalıklarda kullanılan Botox ülkemizde Temmuz 2011’den beri Sağlık Bakanlığı tarafından kronik migrenli hastaların koruyucu tedavisinde kullanılmak üzere onaylamıştır.


Botox Tedavisinin Yararları Nelerdir?


Kronik migren yaşam kalitesini önemli oranda etkiler. Botox uygulaması kronik migrende genellikle iyi tolere edilen ve onaylı tek önleyici tedavi yöntemidir. Botox ağrı alıcıları üzerinde (nosiseptörler) doğrudan engelleyici etki göstererek ağrı oluşturucu maddelerin (nöropeptidler) salınımı engeller ve ağrı merkezinin ağrıya duyarlılığının azalmasına neden olur. Böylece ağrı sinyallerini bloke ederek dolaylı olarak migren gelişimini engeller. Botox tedavisi alanlarda yaşam kalitesi skorlarında ve baş ağrısına bağlı engellilik miktarlarında azalma ve başlangıç seviyelerine göre önemli iyileşmeler olduğu görülür.


Uygulama Nasıldır?


Öncelikle hasta Nöroloji uzmanı tarafından detaylı olarak değerlendirilir. Baş ağrısının ayırıcı tanısı ve gerekli ise tetkikleri yaparak; hasta tedavinin etkisi, yan etkileri, etki süresi gibi konular hakkında bilgilendirilir. Her Botox uygulaması 15-30 dakika sürer. Baş, boyun ve omuzlarda 31-39 ağrı tetik noktasını kapsayan yedi ayrı bölgeye ince iğneler ile küçük miktar enjeksiyon yapılarak uygulanır. Tedavi en erken 12 haftada bir tekrarlanır. Botox’un etki süresi 3-6 ay kadardır.


Uygulamanın Yan Etkileri Nelerdir Ve Kimlere Uygulanmaz?


Nadiren yaşanabilen ve geçici olan yan etkileri; enjeksiyon bölgesinde ağrı, baş ağrısı, yüz kaslarında kuvvetsizlik, kaşıntı, ciltte kızarıklıktır. Daha önce Botox’a karşı yan etki gelişmiş olanlara, hamile ve emzirenlere uygulanmaz.


Prof. Dr. Göksel SomayİNTERMED ANLAŞMALI KURUMLAR
Vulnerability Scanner