Bizi Takip Edin

Meme Başı Akıntıları


Her ne kadar kadınlığın ve anneliğin simgesidir denilse de itiraf etmek gerekir ki meme tekinsiz bir organdır.
Her kadının hayatının bir döneminde, memesinde eline bir takım sertlikler gelebilir ve bu durum endişeye neden olabilir. Hele çağımızda her sekiz-on kadından birinin meme kanseri olduğunu düşünürsek bu endişe yersiz değildir.
Meme ile ilgili en çok doktora başvurma nedeni ele kitle gelmesidir. En sık karşılaştığımız ve hastaları en çok korkutan yakınmalardan bir diğeri meme başı akıntısıdır. Meme başında akıntı yaklaşık on kadından birinde görülür. Bu oran yaşa ve doğum sayısına göre değişebilir. Akıntı ancak kendiliğinden olduğu zaman bir anlam taşır. Meme başı sıkıldığında akıntı olmasının bir anlamı yoktur.
Meme başı akıntılarının en sık nedeni doğum yapmış kadınlarda süt kanallarının genişlemesi veya kanal içinde “papillom“ adı verilen iyi huylu tümör oluşumudur. Daha genç yaşlarda ve doğum yapmamış kişilerde meme başı akıntısı genellikle hormonal bir bozukluğa bağlı olarak ortaya çıkar. Bu tür akıntılar genellikle iki taraflı olur. Meme başı akıntıları açık sarı, gri, yeşil, kahverengi veya kanlı olabilir. Bunlar içinde en anlamlı ve araştırmayı hak edeni kanlı olanıdır.
Kanlı meme başı akıntısı olan on hastanın birinde meme kanseri tespit edilir. Akıntı özellikle bir kitle ile birlikte olursa daha da anlam taşır. Bazen kitleyi elle tespit etmek mümkün olmayabilir. İşte o zaman yardımcı tanı yöntemlerini devreye sokmak gerekir (Mammografi, Meme Ultrasonografisi, gerekirse Biyopsi).
Meme başından akıntısı olan hastalarda en değerli tanı yöntemlerinden birisi akıntı gelen kanalın içine kontrast madde verilerek kanal grafisi (duktografi) çekmektir.
Serinkanlı düşünüldüğünde, inanın korkmanıza gerek yok. Tanı, gözümüzde büyüttüğümüz olayın büyük ihtimalle çok basit bir nedene bağlı olduğunu ortaya çıkartacaktır.
Gecikmeden basit bir muayene ve tanı yöntemi ile sonuca ulaşmak ve normal yaşantınıza dönmek mümkündür.

Op. Dr. Metin Kuş
 

İNTERMED ANLAŞMALI KURUMLAR
Vulnerability Scanner