Bizi Takip Edin

Kış Mevsiminin Kabusu Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları


Kış aylarında toplumu en çok etkileyen ve çalışma yaşamından alıkoyan rahatsızlık üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Çoğu viral kökenli olmakla birlikte bakteriyel sebeplere de bağlı olabilir. Burada esas sorun ne zaman antibiyotik tedavisine başlanılacağı ve ne zaman sadece destek tedaviler ile yetinileceğidir. Bu durum doktorun alacağı anamnez, kulak burun boğaz muayenesi, kan tetkikleri ve boğaz kültürü ile anlaşılır. Bilinçsizce alınan antibiyotikler hastanın üst solunum yolu florasının bozulmasına, bağırsaktaki faydalı laktobasillerin yok edilmesine yol açar. Öte yandan bir viral enfeksiyon, çevresel koşulların etkisiyle bakteriyel enfeksiyona dönüşebilir ve uygun antibiyotik alınımına ihtiyaç gösterebilir. İşte bu noktada hekim, hastalığı izleyerek ve hastayı kontrollere çağırarak gerekli müdahalelerde bulunmalıdır. Hastalığa sık maruz kalanlar; yani yuva ve okul çağı çocukları, kalabalık ortamlarda çalışanlar, komplikasyonlara açık bebekler ve yaşlılar, kronik hastalıkları olanlar daha da dikkatli değerlendirilmelidir.
Özellikle birkaç etken maddeden oluşmuş anti gribal ilaçlar bilinçsizce kullanıldığında ciddi sorunlara yol açmaktadır. Psödoefedrinli ilaçlar yaşlılarda prostat, tansiyon, kalp rahatsızlığına yol açabilir. Uzun süreli lokal kullanımında ise burun mukozasında ciddi hasar oluşturur. Bazen antialerjik etken maddeli ilaçlar gereksiz  kullanıldığında burun akıntısını daha da koyulaştırarak sinüs drenajını bozabilir. Yersiz kullanılan mukolitikler kusmaya, ateş düşürücüler ise savunma sistemini bozmaya neden olurlar. Yüksek basınçlı tuzlu suyla burun lavajları iltihaplı akıntıların sinüslere ve orta kulağa yayılmasına yol açabilir.
Özetle hastalık seyri boyunca bütün bu ilaçların gerekli dozda, gerekli sürede, gerekli zamanda devreye sokulmasını sağlayacak ve hastalığın seyrini izleyecek olan mutlaka doktor olmalıdır.

Op. Dr. Tanju Gökçeer                                                                             
İntermed Çiftehavuzlar


İNTERMED ANLAŞMALI KURUMLAR
Vulnerability Scanner