Bizi Takip Edin

Kıl Dönmesi (Plonidal Sinüs)


Kıl dönmesi, sıklıkla kuyruk sokumu üzerinde oluşan şişlik, akıntı ya da ara sıra apse ataklarıyla seyreden kronik bir hastalıktır.
Oluşum mekanizması ile ilgili birçok teori vardır. Günümüzde en akla yatkın olanı; gelişmenin en hızlı olduğu genç yaşlarda cilt altı yağ dokusundaki hızlı büyümeye, üzerindeki cildin yetişememesi sonrası oluşan gerginlikle birlikte orta hatta bulunan kıl köklerinin vakum etkisiyle cilt altı dokuya doğru emilmesidir.
Genç erkeklerde görülme oranı, kadınlardan 6 kat daha fazladır. Hızlı gelişen, fazla kilo alan gençlerde görülme olasılığı çok daha yüksektir. Kuyruk sokumu üzerinde oluşan apse atakları en belirgin habercisidir. Geçirilen her enfeksiyon atağı sonrasında kılların içerisinde bulunduğu mağara biraz daha genişler ve tedavi sonrası tekrar etme ihtimalini de artırır.
Çözüm: Ameliyat.
Kabaca iki yöntem var; çok fazla enfeksiyon atakları geçirmeden erken dönemde tespit edilirse basit olarak lokal anestezi ile yapılacak bir müdahale kalıcı çözüm olabilir. İlerlemiş vakalarda genel anestezi destekli tedavi daha anlamlıdır.
Her tecrübeli cerrahın kendince geliştirdiği yöntemler mevcuttur. Benim tercihim; Oblik Eksizyon denilen, ameliyat sonrası o bölgedeki oturma kalkma hareketleri sonrası, yanal çekim kuvvetlerinin oluşturduğu vakum etkisiyle kılların içeri emilmesini engelleyen yöntemdir. Hastanın durumuna göre değişik yöntemler seçilebilir.
Tavsiyeler;
-Kilo fazlası varsa mutlaka zayıflamalı.
-Mümkün olduğunca her gün banyo yapmalı.
-Banyo esnasında o bölgedeki birikintiler kese ile mekanik olarak temizlenmeli.
-Çok kıllı bir cilt yapısı varsa epilasyon ile kalıcı kıl temizliği yapılmalı. 

Op. Dr. Metin Kuş

İNTERMED ANLAŞMALI KURUMLAR
Vulnerability Scanner