Bizi Takip Edin

Anal Fissür "Başınızın Belası"


Her yaşta ve her iki cinste de görülebilmekle beraber, daha erken yaşlarda ve bayanlarda biraz daha sık rastlanır. Basit bir muayene ile tanısı çok kolaydır. Toplumda görülme sıklığı ise hiçte az değil, yani yalnız değilsiniz!
Her ne kadar ‘’can boğazdan gelir’’ denilse de, besin artıklarının çıkışındaki bozukluk can yakar. Kısacası, anüsün belki de en ağrılı hastalığı anal fissür’dür. Temel mekanizma dışkının çıktığı son bölümün, en zayıf yeri olan arka kısmının yırtılmasıdır. Yani olay, dışkılama esnasında büyük hacimli ve sert kıvamlı dışkının geçişi veya ishalde olduğu gibi sulu dışkının hızlı geçişi ya da normal kıvamdaki dışkının istemli olarak hızlı yapılmasıdır. Ve sonuç; bir felaketin başlangıcı! Anlayacağınız, tetiği çeken o bölgenin mekanik travmasıdır.
Nadiren başka bir hastalığın bir belirtisi olarak da o bölgede çatlak oluşabilir. Bu hastalıklar arasında; AIDS, Sifiliz, Tüberküloz, Kanser ve kronik iltihaplı bağırsak hastalıkları sayılabilir.
En önemli ve en sık bulgu; dışkılama esnasında ve sonrasında oluşan şiddetli ağrıdır.  Kanama, akıntı, kaşıntı, şişlik, dolgunluk hissi, dışkılama bittiği halde bitmemişlik hissi diğer belirtilerdir.
Başlangıçta çok yüzeysel olan bu çatlak için tedbir alınmaz ise daha büyük sorunlar ortaya çıkabilir. Oluşan kısır döngü zamanla içinden çıkılamaz hale gelebilir. Ağrı oluşacak diye tuvalete gitmekten korkulur, ancak bu süre içerisinde var olan dışkının hacmi daha da artar ve sertleşir. Bir süre sonra mecburen gidilen tuvalette daha şiddetli bir ağrı görülür. Yırtık biraz daha derinleşir ve buna paralel olarak ağrı da giderek artar.
Hastalık ilerledikçe, tepkisel olarak dıştan görülen cildin kenarında bir kalınlaşma oluşur. Hastalar çoğu kez bunu yanlışlıkla hemoroit olarak ifade ederler.
En güzel tedavi kronikleşmeden biraz önce tedbir almaktır. Kabızlığın giderilmesi, sıcak su ile oturma banyoları tedavinin ilk adımıdır ve o bölgedeki ağrıya bağlı kas spazmını önler.
‘’Lifli’’ yani posa bırakan sebzeler ve meyveler bol miktarda yenilirse dışkının hacmi artar ve kıvamı yumuşar. Özellikle çok tahıllı ekmek, işi daha da kolaylaştıracaktır.
Diyet, bağırsak alışkanlığının düzenlenmesi, ilaç tedavisi gibi tedbirlerin yetersiz kaldığı durumlarda son çözüm cerrahi müdahaledir. İlaçlar genellikle ağrıyı azaltmak için kullanılır, tedavi edici etkileri ne yazık ki son derece sınırlıdır.
Cerrahi müdahale kesin çözüm mü? Elbette, şüpheniz olmasın.
Nükseder mi? Çok zor.
Şikâyetlerinizi hafife alıp geçiştirmemek doğru bir adımdır. Basit bir muayene ile tanı konulduktan sonra, eğer gerekli görülürse cerrahi müdahale, son derece etkili ve sandığınızdan kolaydır. Yapılan cerrahi müdahale gözünüzü korkutmasın. Fissür olan bölgeye yapılan 5 mm’ lik  küçük bir kesiden Fissür’e sebep olan kas demetine ulaşılır. Kasın çok az bir bölümü birbirinden ayrılarak, ağrıya sebep olan spazm ortadan kaldırılır. Bu işlem lokal anestezi ile yapılabilir, ertesi gün günlük yaşama dönülebilir.

Op. Dr. Metin Kuş

İNTERMED ANLAŞMALI KURUMLAR
Vulnerability Scanner