Bizi Takip Edin

Çocuklarınızı Adeno Virüslerden Koruyun !


Adenovirüsler her yaşta insanı özellikle de bebek ve küçük çocukları etkileyebilen virüslerdir. Çoğunlukla solunum yolu enfeksiyonlarına neden olurlar ancak gözleri, bağırsakları ve üriner sistemi de etkileyebilirler.  Enfeksiyonları bahar aylarında ve kışın sonlarına doğru daha sık olmakla beraber yılın her ayında görülebilir.

NASIL BULAŞIR?

Adenovirüsler insandan insana kontakt yoluyla,  hapşırma ve öksürme ile ortaya çıkan sekresyonlar yoluyla, eller ve yüze dokunma ile bulaşabilir. Okullar ve yaz kampları, özellikle de kontamine yüzme havuzları salgın açısından çok risklidir. Ayrıca, tuvaletler, lavabolar, enfekte yüzeyler ile temas virüsün hızla yayılmasına neden olur ve virüs enfekte yüzeylerde bir ay canlı kalabilir. Çok dişli bir düşman!     6 ay - 2 yaş arası çocuklar özellikle enfeksiyon açısından en riskli gurup. Virüsle temastan 2-14 gün sonra belirtiler başlayabilir. Gastrointestinal sistem enfeksiyonlarında bu zaman 2-10 gün kadardır.

ENFEKSİYON BELİRTİLERİ VE BULGULARI NELER OLABİLİR?

Üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları; Enfeksiyon bulguları soğuk algınlığı gibidir. Ateş, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı ve burun akıntısı, bronşiolit, zatürre ve orta kulak enfeksiyonuna neden olabilir. Küçük çocuklarda kuru, kaba , boğmaca  benzeri bir öksürük olarak da karşımıza çıkabilir. Krup Sendromu olarak bilinir.
Göz enfeksiyonu; Adenovirüsler şiddetli konjonktivit etkenidir. Bu hastalık kırmızı göz olarak da bilinir ama çocuklarda görmeyi etkileyecek komplikasyonlara neden olmaz ve daha hafif seyreder. Asıl ağır etkilenen grup erişkinlerdir ve görme kaybına varan komplikasyonlar gelişebilir.
Mide-barsak enfeksiyonları; En can sıkıcı ve bizi çaresiz bırakan enfeksiyonlardan biridir. Adenovirüs mide ve bağırsaklarda inflamasyona sekonder gelişen kusma,ishal, şiddetli karın ağrısı ve kramplara neden olur. Oral alımın olmaması ve ishal, sıvı kaybı ve klinik kötüleşme demektir. Bu nedenle bu enfeksiyonun sebep olduğu ishal ve kusmaya zamanında müdahele edilmelidir. Semptomlar 24 saat içinde kontrol altına alınmazsa mutlaka bizlere ulaşmalısınız.
Sistit; Bu virüsler ayrıca idrar kesesini etkileyerek kanamalı sistite neden olabilirler ve maalesef nadiren de olsa menenjit ve ensefalite sebebiyet verdikleri doğrudur. Özellikle de organ nakli yapılmış, immün sistemi zayıflamış çocuklarda oldukça ağır ve şiddetli seyredip ölüme neden olabilirler.

NELER YAPABİLİRİZ?

Çocuğumuz hastalandığında öncelikle evde istirahat etmesini ve bol sıvı tüketmesini sağlamalıyız. Virüsün çok bulaşıcı olduğunu unutmayalım. Kendi çocuğumuzun iyileşmesi kadar diğer çocuklara bulaşmaması da çok önemlidir. Hasta çocuklarımızı okula göndermiyoruz! Eğer kas-eklem ağrısı, boğaz ağrısı, başağrısı ve ateş şikayetleri varsa  parasetamol içeren ilaçlar kullanılabilir. Unutmayın ASPİRİN çocuklarda ateş düşürücü ve ağrı kesici olarak asla kullanılmamalıdır. Özellikle bu enfeksiyonda ASLA! Okul çağı çocuklarında boğaz ağrısı ve ateş şikayeti beta enfeksiyonu ile karışabilir. O nedenle strep testinin negatif olduğundan emin olmalıyız. Çünkü bu enfeksiyonda ANTİBİYOTİK kullanmayacağız. Antibiyotikler virüsleri etkilemez. Ancak komplikasyonlar gelişirse zatürre, orta kulak enfeksiyonu vs. o zaman antibiyotik kullanımı gerekebilir. Semptomlar 2  günden uzun sürüyorsa, ateş yüksek seyrediyorsa, solunum sıkıntısı gelişiyorsa, şiddetli kusma ve ishal devam ediyorsa mutlaka çocuk doktorunuza başvurmalısınız!

NASIL KORUNALIM?

Çok basit. Bolca ellerimizi yıkayalım ve çocuklarımıza bunun önemini anlatalım.  Okuldan, dışarıdan, oyun alanlarından gelir gelmez ellerini yıkamasını sağlayalım. Çocukların oynadığı alanların, dokunduğu yüzeylerin ve oyuncakların hijyenine dikkat edelim, ettirelim. İyi temizlendiğinden emin olmadığınız havuzlara girmelerine izin vermeyelim.

Ve tabi ki hasta çocuklarımızı okula göndermeyelim, sağlıklı çocuklarla temasını önleyelim!

Dr. Esra Dolar


İNTERMED ANLAŞMALI KURUMLAR
Vulnerability Scanner