Bizi Takip Edin

Çocuklarda Grip Aşısı


BU SENE GRİP AŞISI ÖNEMLİ! KENDİNİZE DE YAPTIRMANIZDA FAYDA VAR! 

Amerikan pediatri akademisi, her sene ciddi salgınlar yapan ve öngörülemeyen bu virüse karşı uyarıyor. İnfluenza virüsü sağlıklı çocuklar da bile sıklıkla ciddi sağlık problemlerine neden olabiliyor.
Influenza yani grip özellikle solunum sistemini  (kulak, burun, boğaz ve akciğerler) ve tüm vücudu etkileyen virütik bir enfeksiyonudur. Influenza A ve B virüsleri etkendir. Enfeksiyon bir hafta veya daha uzun sürebilir. Hastalığın belirlileri, yüksek ateş, titreme, boğaz ağrısı, burun akıntısı , şiddetli baş ve vücut ağrısı , halsizlik ve kuru öksürük ile seyreden bir hastalıktır. Virüs çok bulaşıcıdır. Hızlı bir şekilde ve kolayca hava yoluyla bulaşabilir. Öksürük ve burun akıntısı aracılığı ile yani damlacık yoluyla bulaşır. Aynı zamanda kapı kolları, oyuncaklar, ağız ve gözlere dokunma yoluyla da bulaşabilir.
Aşılar etkili midir? Grip virüsü her sene kendini değiştirir. Aşılar da bir önceki sene görülen suşlar baz alınarak hazırlanır. Ancak yeni gelişebilecek suşlara karşı da etki gösterebilir.
Grip sezonu, Ekim ayında başlayıp Mayıs sonuna kadar devam edebilir. Ocak, Şubat ve Mart aylarında ise ciddi bir pik yapar.  Bu nedenle aşılamanın Ekim-Kasım ayları içinde kış başlamadan tamamlanması gerekmektedir.
Çocukları influenza enfeksiyona karşı korumanın en etkili yolu aşılamadır.  Aşılama aynı zamanda çocukların influenza enfeksiyonu nedeni ile hastaneye yatma riskini de azaltır. Geçen yıllarda influenza enfeksiyonuna bağlı ölümlerin %90'ının aşılanmamış çocuklarda görüldüğü tespit edilmiş. 2014-2015 kış sezonunda influenza enfeksiyonu ve komplikasyonları nedeni ile ölen çocuk sayısı sadece Amerika'da 145. Bu çocuklar altta yatan herhangi bir hastalığı olmayan sağlıklı çocuklar. Dolayısı ile grip aşısı hayati önemi olan bir aşı.

ÖZELLİKLE AŞILANMASI ZORUNLU OLAN ÇOCUKLAR VAR MIDIR?

AAP ve CDC 6 ay-8 yaş arası tüm çocukların aşılanmasını önermektedir.
Influenza komplikasyonlarına yatkın ve kronik hastalığı olan tüm çocuklar ( kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları, diabet, astım ve diğer kronik solunum yolu hastalıkları olanlar) aşılanmalıdır.

AŞI UYGULAMASI NASIL YAPILIR?

Üç yaş altı çocuklara yarım doz olarak yapılır. Eğer ilk kez aşılanıyor ise bir ay arayla iki doz uygulanması gerekmektedir. Üç yaşından büyük çocuklarda aşı tam doz olarak uygulanır. İlk kez aşılanıyorsa bir ay arayla iki doz olarak yapılır. Önceki yıllarda aşılanmışsa tek doz yapılır. Sekiz yaşından büyük çocuklara tek tam doz uygulanması yeterlidir. Amerikan pediatri akademisi sadece çocukların değil aynı zamanda sağlık personelinin de aşılamasının önemini vurguluyor. Ayrıca, beş yaş altı çocukların yaşadığı hane halkının da aşılanması gerekmektedir.  Özellikle hamileler influenza enfeksiyonu komplikasyonlarına oldukça yatkındır. Hamileliğin herhangi bir döneminde influenza aşılaması yapılabilmektedir ve güvenlidir. Bu aşılama yeni doğmuş bebeklerini ilk altı ay influenza enfeksiyona karşı koruyacaktır.

Dr. Esra Dolar

İNTERMED ANLAŞMALI KURUMLAR
Vulnerability Scanner