Bizi Takip Edin

Çağımızın Hastalığı: Karpal Tünel Sendromu


Karpal tünel sendromu, nervus medianus adı verilen sinirin el bileğinde dar bir oluk içinde sıkışmasıyla ortaya çıkar. El ve parmaklarımızda kasların erimesine, parmaklarda uyuşma, karıncalanma, iğnelenme ve parmak hareketlerinde zayıflıklara sebep olur. Bu belirtiler özellikle başparmak, işaret parmağı ve orta parmaklarda belirgindir ve geceleri daha sık karşımıza çıkar, ellerimizi sallama ihtiyacı ile kendini belli eder.


Kimlerde Daha Sık Görülür?


Orta yaş civarındaki kadınlarda sık rastlansa da bu tür işleri yapan kadın-erkek herkeste görülebilir. Bu hastalık el bileği kanalında anatomik darlığı bulunan kişilerde olabildiği gibi, el ve bileğin tekrarlayıcı hareketleri yapan kişilerde çok sıktır. Özellikle bilgisayar klavyesi başında çok zaman geçirenlerde, el yazısı yazanlarda, uzun süre direksiyon kullananlar, boya yapanlar, tornavida gibi el aletleri kullananlar, elde örgü ve oya işi yapanlarda sık görülür. Pek çok hastada, birden fazla etken saptanmaktadır. Telefonla konuşurken, bir kitap okurken ya da direksiyonu kavradığınızda bu belirtilerle hemen karşılaşabilirsiniz.

Şişmanlık, böbrek yetmezliği ve hemodiyaliz, şeker hastalığı, tiroit bezi yetmezliği, akromegali hastalığı, alkolizm, gebelik ve adetten kesilme (menopoz) gibi vücut sıvı dengesindeki değişiklikler, el bileği kırıkları ve iltihapları risk etkenleridir. Uzun süre tekrarlayıcı el ve bilek hareketleri gerektiren işlerde çalışma, bilek ve el içinde nervus medianus üzerine baskı yapan işlemlerin sürdürülmesi, hastalığın seyrini olumsuz etkileyecektir.


Karpal Tünel Sendromu Tanısı Nasıl Konur?


Karpal tünel sendromu tanısı, hastanın yakınmaları ve EMG ismi verilen sinir iletim tetkikinin birlikte değerlendirilmesi ile konur. İstirahat, ilaç tedavisi, atel uygulaması ve fizik tedavi yapılması gibi önlemler ile yeterli ve istenen sonuç alınamazsa küçük bir cerrahi müdahale ile sorun giderilir.


Prof. Dr. Tayfun HakanİNTERMED ANLAŞMALI KURUMLAR
Vulnerability Scanner